2009 Marzec 16

Daily Archives: 16 marca 2009

2005 rok

16 marca 2009
Komentowanie nie jest możliwe

Od 1 stycznia do 20 marca remont dodatkowych pomieszczeń, montaż mebli do biblioteki i kafejki internetowej. Dzięki tym pomieszczeniom (ok. 40 m2) można było rozpocząć (wreszcie…) prace nad uporządkowaniem zbiorów fotografii i negatywów. Zakres tematyczny archiwaliów dotyczy w większości historii naszego miasta. Są to tematyczne wystawy wykonywane przez fotografików z RzTF od lat 60-tych XX wieku. Są też wystawy z negatywów szklanych Andrzeja Bujniaka i Edwarda Janusza z przełomu XIX i XX wieku. Jest również zbiór negatywów czarno-białych Jerzego Jawczaka przekazany do Galerii przez wdowę Elżbietę Jawczak. Jest to znakomity materiał do kontynuacji cyklu wystaw „Z historii polskiej fotografii”.

W czasie ostatniego remontu zostało zrealizowane nasze największe marzenie – instalacja centralnego ogrzewania. (Już nie będę musiała pisać pism, że „Galeria Fotografii nie może organizować zajęć podczas ferii zimowych dla młodzieży ze względu na zimno w lokalu…)” I. Gałuszka.

W każdy poniedziałek od godz. 18.00 odbywają się spotkania klubowe młodych fotografów. Została zorganizowana biblioteka z literaturą o fotografii. W czerwcu została ukończona i obroniona praca magisterska Barbary Bokota – studentki Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego pt. „Życie i twórczość rzeszowskiego fotografika Jerzego Jawczaka (1940-1983)” – pierwsza monografia tego artysty. Marta Gromadzka studentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu opracowuje kolejny temat pracy dyplomowej.

Zostało zorganizowane archiwum, biblioteka i kafejka internetowa w Galerii Fotografii.

14_Uczestnicy wernisażu wystawy Rzeszów - moje miasto, moje  miejsce, 27 grudzień 2005 r (więcej…)

2004 rok

16 marca 2009
Komentowanie nie jest możliwe

17 stycznia na rzeszowskim Rynku (kamienica nr 13 i 14) zostały powieszone 4 fotogramy o wymiarach 2,20 m x 3 m wykonane z negatywów szklanych Edwarda Janusza z okazji Jubileuszu 650-lecia Miasta Rzeszowa.

19 stycznia w Filharmonii Rzeszowskiej podczas inauguracji Jubileuszu była eksponowana wystawa „Z negatywów szklanych Edwarda Janusza, cesarsko-królewskiego nadwornego fotografa z Rzeszowa”.

21 czerwiec wystawa fotograficzna „Rzeszów z negatywów…” była eksponowana podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej działalność Ruchu Młodzieży Żydowskiej. Wojewódzki Dom Kultury z udziałem Ambasadora Izraela w Polsce Dawida Pelega.

22 styczeń Konferencja Naukowa Wyższa Szkoła Zarządzania. Prelekcja – „Historia rzeszowskiej fotografii” Irena Gałuszka, 3 luty Uniwersytet Rzeszowski „Początki Fotografii w Rzeszowie” wykład Irena Gałuszka.

Media

32 artykuły, Radio Rzeszów, Radio VIA, RM FM, TV3 Rzeszów – 16 relacji, w tym trzy 40 minutowe audycje.

(więcej…)