Europejskie Dni Dziedzictwa w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa HISTORIA WERNISAŻE WYSTAWY - - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Strona główna » HISTORIA » Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, HISTORIA, WERNISAŻE, WYSTAWY » Europejskie Dni Dziedzictwa w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Europejskie Dni Dziedzictwa w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

29 sierpnia 2018

plakat_OK kopia

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza do zwiedzania wystawy fotografii „Rzeszów Edwarda Janusza i Rodziny”. Prezentowane fotografie zostały wykonane przez najsłynniejszego rzeszowskiego fotografa Edwarda Janusza oraz jego Rodzinę i pochodzą ze zbiorów Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Rzeszów posiada wspaniałą dokumentację fotograficzną czasów z przełomu XIX i XX w. Do 1914 r. Edward Janusz, a później członkowie jego rodziny wykonywali tysiące fotografii, które przetrwały do dziś i są skarbnicą wiedzy dla nas współczesnych. Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa posiada w swoim archiwum 1850 negatywów szklanych autorstwa E. Janusza i Rodziny. Na wystawie pokazujemy ówczesnych mieszkańców Rzeszowa, wygląd miasta – fragmenty ulic, najważniejsze w mieście budynki, fotografie rodzinne Januszów czy reportaże z ważnych wydarzeń tj. pojawienie się pierwszego samolotu w Rzeszowie w 1912 r. czy uroczystości religijne w kościele oo. Bernardynów z okazji 400-lecia objawienia Matki Bożej Rzeszowskiej i 150 – lecia jej pierwszej koronacji, 8 września 1913 r.

Wystawę „Rzeszów Edwarda Janusza i Rodziny” można zwiedzać od 8 września do 30 października 2018 r. w lokalu Galerii, od poniedziałku do piątku w godz.: 9.00 – 17.00, w soboty w godz.: 11.00 – 17.00.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza również do obejrzenia wystawy plenerowej „W drodze d0 niepodległości” na placu Farnym w Rzeszowie. Jest to wyjątkowa wystawa, bowiem do jej przygotowania czynnie włączyli się obecni i byli mieszkańcy Rzeszowa i okolicznych terenów. Na początku 2018 roku dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, za pośrednictwem miejscowych mediów, zwrócił się z apelem do społeczeństwa, by wspólnie upamiętnić tę szczególną rocznicę poprzez udostępnienie rodzinnych pamiątek – fotografii, dokumentów, odznak, związanych z osobami, które walczyły o odzyskanie niepodległości. Apel ten spotkał się z dużym odzewem i dzięki temu na wystawie plenerowej przedstawiamy ludzi pochodzących z naszego terenu, dzięki którym Polska odzyskała Niepodległość.

Wystawę plenerową ”W drodze d0 niepodległości” na placu Farnym można zwiedzać od 8 września do 30 listopada 2018 r.

Serdecznie zapraszamy.

 

 

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, HISTORIA, WERNISAŻE, WYSTAWY