KULTURA NA WIDOKU 2017 - Bez kategorii - - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Strona główna » Bez kategorii » KULTURA NA WIDOKU 2017

KULTURA NA WIDOKU 2017

7 września 2017

KNW - baner 1

Kultura Na Widoku 2017

9. września rusza Kultura Na Widoku 2017.

Kultura Na Widoku udostępnia ponad tysiąc utworów – muzykę, filmy, książki i audiobooki oraz zaprasza na wirtualną wizytę w najciekawszych muzeach świata. Wszystkie utwory w czasie trwania akcji są bezpłatne lub w preferencyjnych cenach. Najważniejsze cele ogólnopolskiego projektu to zwrócenie uwagi na bogactwo zasobów legalnych źródeł, wyrównywanie szans w dostępie do kultury i zachęta do korzystania z kultury w sposób uczciwy. W tym roku rusza już czwarta edycja innowacyjnego projektu społeczno-kulturalnego.

Kultura Na Widoku wychodzi naprzeciw współczesnemu odbiorcy, który coraz częściej korzysta z kultury w formie cyfrowej, szukając muzyki, filmów i książek w Internecie. Jak dowodzą badania brak wiedzy o bogactwie legalnych zasobów powoduje, że Polacy (często nieświadomie) sięgają do pirackich serwisów. Legalna Kultura udostępniając utwory w atrakcyjnych cenach lub bezpłatnie, pragnie zwrócić uwagę na źródła, które dają dostęp do kultury w sposób zgodny z prawem i wolą twórców.

Od 9. września Kultura Na Widoku pojawi się na instalacjach, plakatach w dużych i małych miastach, szkołach, bibliotekach, domach kultury i pociągach Intercity Pendolino. Tego dnia pełna lista utworów zostanie również ogłoszona na stronie www.kulturanawidoku.pl. Akcja potrwa do 8 października 2017.

W tym roku Legalna Kultura włącza się w obchody siedemdziesięciolecia polskiej animacji, poświęcając jeden z regałów Kultury Na Widoku wybitnym filmom animowanym z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Dlaczego warto korzystać z Kultury Na Widoku?

Kultura w sieci nie musi być droga. Utwory udostępniane w Kulturze Na Widoku są bardzo zróżnicowane i adresowane do niemal wszystkich grup wiekowych. Można je pobierać łatwo, szybko i wygodnie – wystarczy smartfon, tablet czy laptop. Co więcej KNW prezentuje bogactwo polskich i światowych muzeów, pozwalających na kontemplację swoich dzieł w Internecie i wirtualnych spacerów po swoich wnętrzach (bez kolejek i tłoku). Muzea to już dawno nie są smutne budynki z zakurzonymi eksponatami! Sprawdźcie sami. MOMA, Tate Galery i Ermitaż czekają.

Kultura Na Widoku ma na celu również zachęcenie do korzystania z legalnych źródeł kultury. Z badań zleconych przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska, wynika, że Polacy wydali w zeszłym roku 900 milionów w pirackich serwisach, często nie zdając sobie sprawy, że korzystają z nielegalnych źródeł. Straty polskiej gospodarki z powodu piractwa internetowego w 2016 roku wyniosły ponad 3 mld zł utraconego PKB. To suma, za którą można pokryć około 30 procent rocznych wydatków państwa na kulturę i media lub kupić cztery książki czy bilety do kina dla każdego Polaka. To także 27,5 tysiąca utraconych miejsc pracy i 836 mln zł rocznie strat dla Skarbu Państwa (ta kwota wystarczyłaby na zasilenie bibliotek w ponad 33 mln książek). Dlatego tak ważne jest, by pieniądze odbiorców nie trafiały do podejrzanych serwisów, które funkcjonują dzięki kradzieży cudzego dorobku. Warto korzystać z miejsc, które udostępniają kulturę zgodnie z prawem i wola twórców.

Jak to działa?

Wszystko, co znajduje się na plakatach i na stronie www.kulturanawidoku.pl, można pobrać za pomocą linków i kodów QR. By móc skorzystać z kodu QR, wystarczy pobrać aplikację skanującą kody QR z App Store (np. QR Reader), Google Play (np. QR Droid) lub Windows Phone (np. QR Code Offline) – to przykładowe aplikacje spośród wielu dostępnych. Po uruchomieniu aplikacji, należy skierować kamerę na kod QR i poczekać, aż obraz się wyostrzy. Aplikacja odczyta kod i wyświetli kartę wybranego Ciebie utworu. Teraz można go odtworzyć lub pobrać. Identyczny efekt można uzyskać wpisując link do przeglądarki. Po przejściu na kartę utworu wystarczy wpisać adres e-mail i kliknąć „OK”. Wówczas pojawi się przycisk „Dostęp do utworu”.

Gdzie znajdziemy Kulturę Na Widoku?

• Na stronie internetowej www.kulturanawidoku.pl, gdzie poza dostępem do legalnych treści znajdziemy newsy i relacje wideo z jej przebiegu oraz wypowiedzi artystów wspierających kampanię społeczną Legalna Kultura.
• Na multimedialnych instalacjach, które staną w centralnych punktach Warszawy, Gdyni, Krakowa i Rzeszowa.
• Na tysiącach plakatów dystrybuowanych w szkołach, bibliotekach, urzędach, domach kultury w dużych i małych miejscowościach całej Polski
• Na plakatach w pociągach Intercity Pendolino
• Na Citylightach na warszawskich wiatach przystankowych

Wypowiedzi artystów o Kulturze Na Widoku:
Kultura na Widoku, pokazuje, że istnieje szansa na to, by uczciwie, tanio , a czasem bezpłatnie ściągnąć i przeczytać książkę, obejrzeć film, posłuchać dobrej muzyki. Aktorzy może nie tracą bezpośrednio na ściąganiu filmów, ale producenci i dystrybutorzy – jak najbardziej. A zatem tracą ci, którzy decydują o pieniądzach, a zarabiając mogą sobie pozwolić na zrobienie kolejnego filmu. Oni tracą, wobec tego tracimy wszyscy – my, aktorzy, ponieważ ten film nie powstanie i w nim nie zagramy, tracą również widzowie, ponieważ nigdy nie będą mieli szansy go zobaczyć. – Danuta Stenka

Czasem słyszę, że ktoś chętnie nie ściągałby pirackich filmów, ale nie wie, gdzie szukać legalnych. I właśnie dlatego powstała Kultura na Widoku – sercem projektu jest portal, na którym można znaleźć wszystkie adresy stron z legalnymi utworami, książkami, grami czy filmami. Czasem warto włożyć trochę wysiłku, by przekonać się, że kultura w sieci nie musi być droga. Ale na pewno powinna być legalna. – Wojciech Malajkat

Z kultury można korzystać legalnie i niekoniecznie za duże pieniądze. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać tych utworów. Ludzie myślą, że coś kupują legalnie w sieci, opłacają dostęp do filmu czy do muzyki, a okazuje się, że to nie artyści na tym zarabiają, tylko właśnie drobne cwaniaczki.- Aga Zaryan

Kultura Na Widoku udostępnia muzykę, książki, filmy, gry czy też wirtualne spacery po muzeach z legalnych źródeł – naprawdę każdemu. Wystarczy, że sczytacie kod QR do swojego telefonu i już macie sztukę i rozrywkę z legalnych źródeł. Polecam z czystym sumieniem. Prościej być nie może. – Joanna Jabłczyńska

Projekt dofinansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury i Miasto Rzeszów.
Partnerzy projektu: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, PKP Intercity, GLS, Miasto Rzeszów, Miasto Kraków, Miasto Stołeczne Warszawa, Gargulio, M.R. Sound, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, Pro Arte, Kawałek Świata – Media.

 

Plakat Kultura na Widoku 2017 kopia

83[5]

 

Ponad tysiąc utworów na wyciągnięcie ręki!

Sobota: W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego na rzeszowskim Rynku stanie Instalacja Kultury Na Widoku. Star o 13:00.

 Kultura Na Widoku udostępnia muzykę, filmy, książki, audiobooki  i zaprasza na wirtualne wizyty w najciekawszych muzeach i galeriach świata. W czasie trwania akcji, od 9 września do 8 października 2017 roku, wszystkie utwory są dostępne bezpłatne lub w atrakcyjnych cenach. Najważniejsze cele projektu to pokazanie bogactwa zasobów legalnych źródeł, zwrócenie uwagi na same źródła i zachęta do korzystania z kultury w sposób uczciwy. 

 Utwory w Kulturze Na Widoku są bardzo zróżnicowane i adresowane do wszystkich grup wiekowych. Można z nich korzystać  łatwo, szybko i wygodnie – wystarczy smartfon, tablet czy laptop, dostęp umożliwiają kody QR i linki.  Kultura Na Widoku jest na multimedialnych instalacjach, plakatach w dużych i małych miastach, szkołach, bibliotekach, domach kultury oraz pociągach PKP Intercity Pendolino. Pełną listę dostępnych utworów można od 9 września znaleźć na stronie www.kulturanawidoku.pl, która jest sercem projektu.

 Akcja wychodzi naprzeciw współczesnemu odbiorcy, który coraz częściej korzysta z kultury w formie cyfrowej, szukając muzyki, filmów i książek w Internecie. Jak dowodzą badania brak wiedzy o bogactwie legalnych zasobów powoduje, że Polacy (często nieświadomie) sięgają do pirackich serwisów. Legalna Kultura udostępniając utwory w atrakcyjnych cenach lub bezpłatnie, pragnie zwrócić uwagę na źródła, które dają dostęp do kultury w sposób zgodny z prawem i wolą twórców.

 Co znajdziemy w tegorocznej Kulturze Na Widoku?


Muzyka świata

Można posłuchać prawie 500 muzycznych albumów udostępnionych przez serwisy streamingowe Spotify, Tidal i Deezer, strony www (np. Ninateka, NCK, Bandcamp, NuPlays), kanały YouTube,  strony twórców i zespołów. Muzyka zagraniczna w KNW to światowe przeboje, wielkie powroty i evergreeny. Do wyboru między innymi: Beyonce, Rihanna, Jamiroquai, Sting, Norah Jones, Shakira, Katy Perry, Lady Gaga, Gorillaz, Jay-Z, The Doors, Metallica i Pink Floyd. Posłuchamy też polskich nowości, jak płyta Taco Hemingwaya „Szprycer”, „40 przebojów” Arka Jakubika & Olafa Deriglasoffa i „Światło nocne” Natalii Przybysz. Poza tym pierwszy album „Urbanatora”, Dr Misio, Sarsa, O.S.T.R., Stanisław Soyka, płyty Organka, Kultu, Darii Zawiałow, albumy Zbyszka Wodeckiego i głośne koncerty. Coś dla siebie znajdą wielbiciele muzyki klasycznej (najsłynniejsze opery, wybitni kompozytorzy w interpretacji takich artystów jak Rafał Blechacz, Richard Galliano oraz nagrodzona Grammy produkcja Filharmonii Narodowej – „Penderecki conductes Penderecki”). Mali melomani powinni być również zadowoleni, dla nich są dostępne między innymi „Mała płyta” Jerza Igora czy „Lutosławski. Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” Doroty Miśkiewicz & Kwadrofonik. Muzykę filmową reprezentują  Oscarowy „La La Land”, „Amy”, „Sztuka kochania”, „Miles ahaed”, serial „Vinyl” i albumy Michaela Nymana.

Filmy z legalnych źródeł

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba internautów szukających w Internecie filmów i seriali, a dystrybutorzy coraz śmielej wychodzą im naprzeciw powiększając, do niedawna skromną, legalną ofertę. Widać to również w Kulturze na Widoku, gdzie co roku przybywa legalnych źródeł z filmowym kontentem. Dlatego w IV edycji nie mogło zabraknąć nowego na polskim rynku serwisu jak Showmax, który inwestuje w polskie produkcje, jak „Ksiądz” Wojciecha Smarzowskiego (znajdziecie go wśród propozycji filmowych KNW). Z polskich filmów dostępnych w KNW między innymi produkcje, które biorą udział w tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdyni („Pokot” Agnieszki Holland, „Amok” Kasi Adamik, „Sztuka kochania” Marii Sadowskiej), filmy najwybitniejszych polskich reżyserów (m.in. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Marek Koterski, Juliusz Machulski) i najnowsze osiągnięcia pollskiej kinematografii, jak „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej czy „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej. W zagranicznych produkcjch znajdziemy zarówno filmy z ostatnich lat (zdobywca Oscarów „La la land”, sensacyjny „Sicario”), jak i uznane produkcje („Miłość” w reżyserii Michalela Haneke). W tym roku Legalna Kultura włącza się w obchody siedemdziesięciolecia polskiej animacji, poświęcając jeden z regałów Kultury Na Widoku wybitnym filmom animowanym z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Będzie można również zobaczyć wybrane filmy z dorobku Szkoły Wajdy i Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Książki do słuchania i czytania

 Książki w Kulturze Na Widoku znajdziemy w formie audiobooków i e-booków. Wybór jest ogromny – od biografii Andrzeja Wajdy, Marii Czubaszek, Tony’ego Halika przez wywiad Szczepana Twardocha z Mamedem Khalidovem, literaturę dla dzieci (powieści Dumasa, Verne’a, edukacyjny  „Masz prawa człowieku”), fantastykę („Jednooki król” Jakuba Ćwieka w interpretacji Marcina Perchucia), kryminały Remigiusza Mroza i Wojciecha Miłoszewskiego, reportaże („Ameryka nie istnieje” Wojciecha Orlińskiego) do poradników („Sekrety kobiet” Ewy Woydyłło).  Polską literaturę piękną reprezentują między innymi „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka, „Szafa” i „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Z zagranicznych autorów znajdziemy Szekspira, Czechowa czy Hanyę Yanagiharę.

 

Słynne muzea i galerie świata na ekranie smartfona i laptopa

Wizyta w National Gallery w Londynie czy nowojorskim MET bez ruszania się z domu! Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak to możliwe. Coraz więcej muzeów i galerii otwiera swoje drzwi w Internecie, często prezentując eksponaty i obrazy, których nie zobaczymy na stałych wystawach. Dzięki Kulturze Na Widoku możemy odwiedzić najciekawsze z nich, między innymi Luwr, Muzeum Watykańskie, Ermitaż, Muzeum Picassa i Warhola, Zakazane Miasto w Pekinie, ale tez Muzeum Szpiegostwa i Muzeum Harry’ego Pottera. Możemy spojrzeć na świat z wieży zamkowej w Malborku, udać się w głąb Kopalni Soli w Wieliczce i posiedzieć we wnętrzu polskich samochodów sprzed kilkudziesięciu lat w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. KNW to zwiedzanie bez kosztownych biletów, kolejek przed wejściem i tłoku przed eksponatami. Nigdy wcześniej tak wielu ludzi nie mogło tak szybko i tak łatwo zobaczyć tak wielu dzieł sztuki z tak bliska.

Teatralne must see

Dla miłośników teatru Kultura na Widoku proponuje wybór spektakli najwybitniejszych polskich twórców ostatnich lat. Można zobaczyć między innymi kultowe „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej  w reżyserii Grzegorza Jarzyny i z nieodżałowaną Danutą Szaflarską, „Burzę” Szekspira przefiltrowana przez współczesność i wyobraźnię Krzysztofa Warlikowskiego, ostatnie spektakle Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym – „Miłość na Krymie” Sławomira Mrożka z Janem Fryczem, Jerzym Radziwiłowiczem i „Kosmos” Witolda Gombrowicza (wybitna rola Zbigniewa Zapasiewicza). Dostępne są również klasyki polskiej sceny teatralnej – „Wiśniowy sad’ Czechowa w reżyserii Izabelli Cywińskiej czy „Makbet” Andrzeja Wajdy z Krzysztofem Globiszem oraz wybitna realizacja Samuela Becketta, czyli „Szczęśliwe dni” z Mają Komorowską, spektakl, który od dwudziestu lat nie schodzi z afisza. Wszystkie przedstawienia pochodzą z zasobów Ninateki.


Dlaczego warto korzystać z legalnych źródeł?

Z badań zleconych przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska, wynika, że Polacy wydali w zeszłym roku 900 milionów w pirackich serwisach, często nie zdając sobie sprawy, że korzystają z nielegalnych źródeł. Straty polskiej gospodarki z powodu piractwa internetowego w 2016 roku wyniosły ponad 3 mld zł utraconego PKB. To suma, za którą można pokryć około 30 procent rocznych wydatków państwa na kulturę i media lub kupić cztery książki czy bilety do kina dla każdego Polaka. To także ponad 27 tysięcy utraconych miejsc pracy i 836 mln zł rocznie strat dla Skarbu Państwa (ta kwota wystarczyłaby na zasilenie bibliotek w ponad 33 mln książek). Jest o co walczyć, dlatego tak ważne jest, by pieniądze odbiorców nie trafiały do podejrzanych serwisów, które funkcjonują dzięki kradzieży cudzego dorobku.

 

Wypowiedzi artystów o Kulturze Na Widoku

Kultura na Widoku, pokazuje, że istnieje szansa na to, by uczciwie, tanio , a czasem bezpłatnie ściągnąć i przeczytać książkę, obejrzeć film, posłuchać dobrej muzyki. Aktorzy może nie tracą bezpośrednio na ściąganiu filmów, ale producenci i dystrybutorzy – jak najbardziej. A zatem tracą ci, którzy decydują o pieniądzach, a zarabiając mogą sobie pozwolić na zrobienie kolejnego filmu. Oni tracą, wobec tego tracimy wszyscy – my, aktorzy, ponieważ ten film nie powstanie i w nim nie zagramy, tracą również widzowie, ponieważ nigdy nie będą mieli szansy go zobaczyć. -  Danuta Stenka

Czasem słyszę, że ktoś chętnie nie ściągałby pirackich filmów, ale nie wie, gdzie szukać legalnych. I właśnie dlatego powstała Kultura na Widoku – sercem projektu jest portal, na którym można znaleźć wszystkie adresy stron z legalnymi utworami, książkami, grami czy filmami. Czasem warto włożyć trochę wysiłku, by przekonać się, że kultura w sieci nie musi być droga. Ale na pewno powinna być legalna. – Wojciech Malajkat

 

Projekt dofinansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury

 Partnerzy strategiczni: GLS, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, Rzeszów, Kraków

Partnerzy: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, PKP Intercity, AMS, Gargulio, M.R. Sound, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, Kawałek Świata – Media, Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

 

 

 

 

 

 

Bez kategorii