Tomasz Kasprzyk „Ad maiorem gloriam Tuam” oraz w Galerii Debiuty: Dawid Ryś „Nieprzystawalne”. - Galeria Debiuty SPOTKANIA AUTORSKIE WERNISAŻE WYSTAWY - - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Strona główna » WSPÓŁPRACA Z MŁODZIEŻĄ » Galeria Debiuty, SPOTKANIA AUTORSKIE, WERNISAŻE, WYSTAWY » Tomasz Kasprzyk „Ad maiorem gloriam Tuam” oraz w Galerii Debiuty: Dawid Ryś „Nieprzystawalne”.

Tomasz Kasprzyk „Ad maiorem gloriam Tuam” oraz w Galerii Debiuty: Dawid Ryś „Nieprzystawalne”.

2 grudnia 2016

zaproszenie str_2-3

  Tomasz Kasprzyk, Ad maiorem gloriam Tuam (na większą chwałę Twoją)

_Tomasz Kasprzyk_Ad maiorem gloriam Tuam (1)

_Tomasz Kasprzyk_Ad maiorem gloriam Tuam (2)

_Tomasz Kasprzyk_Ad maiorem gloriam Tuam (3)

_Tomasz Kasprzyk_Ad maiorem gloriam Tuam (4)

_Tomasz Kasprzyk_Ad maiorem gloriam Tuam (5)

_Tomasz Kasprzyk_Ad maiorem gloriam Tuam (7)

Tomasz Kasprzyk

Tomasz Kasprzyk, urodzony 28 lutego 1960r w Sanoku, związany jest z Jasłem od wielu pokoleń, tu mieszka, pracuje i tworzy.

Jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej -AFRP oraz Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej-  FIAP z siedzibą w Paryżu. Należy do Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego oraz do grupy PLAJA – Nieformalnego Stowarzyszenia Jasielskich Artystów  Plastyków.

Autor  licznych wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.

Jego prace fotograficzne znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w kraju i za granicą.

Panu Tomaszowi Kasprzykowi w dniu 24 września 2014r. zostało przyznane przez  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Małgorzatę Omilanowską odznaczenie  „ Zasłużony Dla Kultury Polskiej

 

ŚWIAT ZA MURAMI

Autor zdjęć Tomasz Kasprzyk w sobie tylko znany sposób nie tylko dostał pozwolenie na wejście do strefy niedostępnej Zakonu Klauzurowego Sióstr Bernardynek w Zakliczynie ale również zaskarbił sobie ich zaufanie i przychylność. Jego pracy towarzyszyła myśl o poszukiwaniu i uchwyceniu Ducha Zakonu …

Fotografie  przedstawione na wystawie to również wielki pokłon w stronę klauzury. Uchylają rąbka tajemnicy świata zamkniętego za murami.   Różne wiekowo Siostry Bernardynki ,każda ze swoją historią wniesioną razem z osobistym powołaniem i poświęceniem siebie służbie innym , każda ze swoją osobowością zamkniętą w schemacie dnia codziennego.  Zdjęcia ,które bardziej skupiają się na człowieku , na pokazaniu jego życia godzina po godzinie , w różnych porach roku… To siostry zakonne są tutaj bohaterkami.   Wypełniają mury klasztoru sobą  tworząc swoistą atmosferę. W budynku unoszą się ich emocje, radość , skupienie , troska … Przestrzeń wokół klasztoru one pielęgnują i porządkują.  Na nie przede wszystkim skierowany jest kadr  fotografa wrażliwego i uważnego ,umiejącego wyłapać i zatrzymać czas z zaklętą w nim emocją i pięknem.  Mury stanowią tylko tło. Czy to nie jest właściwy sposób na szukanie Ducha Zakonu ?     Myślę ,że tak.

Tomkowi udało się to znakomicie, a uważny i wrażliwy odbiorca doceni szczerość i otwartość Sióstr Bernardynek z jaką  wprowadziły nas , poprzez pośrednika fotografa ,w swój świat. Pozostańmy na chwilę w skupieniu , refleksji i fascynacji nad różnorodnością ludzkich postaw dotyczących sposobu na życie.

                                                                                                          Beata Walczuk

Dawid Ryś,  Nieprzystawalne

Dawid Ryś z cyklu Nieprzystawalne (4)

Dawid Ryś z cyklu Nieprzystawalne (3)

Dawid Ryś z cyklu Nieprzystawalne (2)

Dawid Ryś z cyklu Nieprzystawalne (1)

 

Dawid Ryś, ur. 1992

Absolwent kierunku Grafika na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dyplom w Pracowni Druku Cyfrowego pod kierunkiem dr Joanny Janowskiej-Augustyn oraz

w Pracowni Multimedialnej pod kierunkiem prof. UR Jana Macieja Maciucha i dr Krzysztofa Pisarka – 2016

Laureat konkursu Mazda Design 2015.

Dziedzinami w których się porusza to fotografia oraz Grafika 3D. Za pomocą cyfrowych narzędzi stara się odnaleźć powiązania pomiędzy naturą a duchowością.

 

Nieprzystawalne – cykl fotografii, druk pigmentowy, 2016

Cykl fotografii Nieprzystawalne jest abstrakcyjnym przedstawieniem uczucia odrębności i obcości swojego ciała fizycznego.  Prace to próba przekazania odczuć zagubienia oraz zmian, które powstają na skutek negatywnych doświadczeń życia codziennego. Zmiany w tym przypadku zostały „wyolbrzymione” w czasie i formie.

Nieprzystawalność do danej rzeczywistości jest problemem objawiającym się strachem, ciągłą ucieczką i brakiem akceptacji. W wizji  autora, ciało podczas takich doświadczeń staje się rozmytą formą, bezkształtną, zwiewną, chwilową, ulotną, przewijającą się pomiędzy różnymi światami – poszukującą bodźców, które zdefiniują ją w jakikolwiek sposób.

Jako tła prac zostały wykorzystane zdjęcia z miejsc, które dla autora mają szczególne znaczenie. Miejsca bardzo ważne, posiadające w sobie pamięć o istotnych zdarzeniach na różnych etapach życia. Cykl to opowieść o poszukiwaniu ‘siebie i swojego miejsca’ oraz o tym jak dla niektórych jednostek jest to trudne.

Galeria Debiuty, SPOTKANIA AUTORSKIE, WERNISAŻE, WYSTAWY