BZ WBK PRESS FOTO 2016 – wernisaż 18 listopada 2016 r. godz. 18.00 (piątek). - SPOTKANIA AUTORSKIE Warsztaty fotograficzne WERNISAŻE WSPÓŁPRACA Z MŁODZIEŻĄ WYSTAWY - - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Strona główna » SPOTKANIA AUTORSKIE, Warsztaty fotograficzne, WERNISAŻE, WSPÓŁPRACA Z MŁODZIEŻĄ, WYSTAWY » BZ WBK PRESS FOTO 2016 – wernisaż 18 listopada 2016 r. godz. 18.00 (piątek).

BZ WBK PRESS FOTO 2016 – wernisaż 18 listopada 2016 r. godz. 18.00 (piątek).

10 listopada 2016

BZWBK_mail_rzeszow-01

 156 zdjęć najlepszych polskich fotoreporterów już wkrótce w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa!

 W najbliższy piątek, 18 listopada o godz. 18.00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć laureatów 12. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto. W gronie tegorocznych zwycięzców konkursu znalazło się dwóch fotoreporterów z regionu – Tadeusz Koniarz i Jakub Ochnio.

 Tegoroczna wystawa BZ WBK Press Foto to 156 zdjęć prezentujących najważniejsze wydarzenia z Polski i świata 2015 roku. Jest wśród nich wiele dramatycznych wydarzeń, pełne emocji zmagania sportowe, ale również zwykła codzienność ludzi, czego przykładem jest Zdjęcie Roku Joanny Mrówki.

Jedno z dramatycznych wydarzeń, które miało miejsce w roku 2015, uwiecznił Tadeusz Koniarz z Agencji Fotograficznej Reporter. Jego fotoreportaż nagrodzony I miejscem w kategorii Człowiek, przedstawia wydarzenie, które dokładnie rok temu miało miejsce w Paryżu.

Tadeusz Koniarz_1 miejsce_Czlowiek_Fragment fotoreportazu(2)

Tadeusz Koniarz_1 miejsce_Czlowiek_Fragment fotoreportazu

Tadeusz Koniarz, Reporter Agencja Fotograficzna
1.miejsce / Człowiek / fotoreportaż (fragment)

- 15 listopada ubiegłego roku na paryskim Placu Republiki tysiące ludzi oddało hołd ofiarom zamachów i protestowało przeciw terroryzmowi. Nagły odgłos petard wywołał panikę tłumu. Siły porządkowe postawiono w stan gotowości, policja wkroczyła na Plac. Zebrani ludzie z jeszcze większą siłą wyrażali swoje emocje i protest. Dla fotoreportera dokumentalisty jednym z najważniejszych doświadczeń w pracy jest współodczuwanie i jedność z uczestnikami wydarzeń. W tym dniu tego doświadczyłem – powiedział Tadeusz Koniarz.

Zdjęcia Jakuba Ochnio z Kolektywu Fotografów Afterimage, drugiego laureata z regionu, to kolejny fotoreportaż tego autora przywieziony z Ukrainy i nagrodzony w konkursie BZ WBK Press Foto. To seria zdjęć z różnych regionów wschodniej Ukrainy objętych konfliktem zbrojnym. Okopy po obu stronach frontu, ogromne zniszczenia i ciągłe oczekiwanie na rozwój wydarzeń przypominają o trwającej tam wojnie. Czarno-biały fotoreportaż zdobył II miejsce kategorii Wydarzenia.

Jakub Ochnio_ 2 miejsce_ wydarzenia_fragment fotoreportażu

Jakub Ochnio_ 2 miejsce_ wydarzenia_fragment fotoreportażu(2)

Jakub Ochnio, Kolektyw Fotografów AFTERIMAGE
2. miejsce / Wydarzenia / fotoreportaż (fragment)

Tegoroczny zestaw zdjęć został wybrany przez Jury pod przewodnictwem Macieja Jeziorka,

w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Agnieszka Rayss, spośród ponad 6 tys. fotografii nadesłanych przez 348 fotoreporterów. Są one prezentowane
w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Człowiek, Kultura i Sztuka oraz Przyroda.

W ramach konkursu przyznanych zostało również pięć nagród specjalnych – Zdjęcie Roku, Nagroda
i Wyróżnienie Banku Zachodniego WBK, Nagroda Rzeczpospolitej i Nagroda Fujifilm.

 Pełna lista laureatów 12. edycji konkursu i ich prac znajduje się na stronie www.bzwbkpressfoto.pl.

Tegorocznej wystawie w Rzeszowie towarzyszyć będą dwudniowe, bezpłatne warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych, które odbędą się 18 i 19 listopada w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Warsztaty poprowadzi młoda polska fotografka Karolina Jonderko.

Organizatorem i mecenasem konkursu jest Bank Zachodni WBK, patronem medialnym dziennik Rzeczpospolita, a partnerem technologicznym Fujifilm.

BZ WBK Press Foto to prestiżowy konkurs fotografii prasowej, do którego swoje zdjęcia zgłaszają czołowi polscy fotoreporterzy. Jego celem jest promocja polskiej fotografii prasowej, którą coraz rzadziej można zobaczyć w mediach. Dzięki organizatorom konkursu każdego roku najlepsze zdjęcia prasowe ogląda wielu mieszkańców naszego kraju.

SPOTKANIA AUTORSKIE, Warsztaty fotograficzne, WERNISAŻE, WSPÓŁPRACA Z MŁODZIEŻĄ, WYSTAWY