Prezentacje autorskie fotografików z Nyíregyházy – wernisaż 3 maja 2016 r. godz. 14.00, zwiedzanie wystawy od 20 kwietnia 2016 r. - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa HISTORIA SPOTKANIA AUTORSKIE WERNISAŻE - - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Strona główna » HISTORIA » Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, HISTORIA, SPOTKANIA AUTORSKIE, WERNISAŻE » Prezentacje autorskie fotografików z Nyíregyházy – wernisaż 3 maja 2016 r. godz. 14.00, zwiedzanie wystawy od 20 kwietnia 2016 r.

Prezentacje autorskie fotografików z Nyíregyházy – wernisaż 3 maja 2016 r. godz. 14.00, zwiedzanie wystawy od 20 kwietnia 2016 r.

19 kwietnia 2016

str 3

str 2

str 4_b

wkladka

Csaba Csutkai

Urodził się w 1954 roku, w Nyiregyháza. Fotografią i filmem zajmuje się od szkoły średniej. W 1975 roku był szefem Studia Filmowego ’Szabolcs’. Dokumentował wydarzenia kulturalne i społeczne w województwie Szabolcs-Szatmár-Bereg. Uczestniczył w rozwoju ruchu amatorskiego fotografów i filmowców. Od 1978 roku pracował  jako samodzielny fotograf. Obecnie pracuje na wydziale fotografii w Artystycznej Szkole Średniej w Nyíregyháza i aktywnie uczestniczy w promowaniu województwa Szabolcs-Szatmár-Bereg. Od  25 lat dokumentuje przedstawienia Teatru Moricz Zsigmond w Nyíregyháza. Od 30 lat wykonuje portrety artystów i dokumentuje ich twórczą działalność w Nyíregyháza Sóstó. Należy do Stowarzyszenia Narodowego Węgierskich Artystów Twórczych oraz Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy. Uczestniczy w wystawach zbiorowych, jest również autorem wystaw indywidualnych, m.in.:  „Taniec aniołów”, „Gdzie i wiatr się świeci”, „Gdzie światłość jest rozproszona”. Jego prace znajdują się w wydawnictwach albumowych, m.in.: „Nyíregyháza”, „Urok Pogórza Tokajskiego” i „Lajos Bíró, rzeźbiarz”.

 Temat wystawy: Obecna seria portretów o artystach Nyíregyházya stanowi kontynuację mojej wystawy z roku 1994 p.t. Emigranci. Poza udokumentowaniem, chcę pokazać niektóre relacje artystów do ich ulubionych przedmiotów, bliskich ich życiu obiektów oraz opisaną przez nich ideę, która by uzupełniła podpisy.

fot_Csutkai Csaba (3)

fot. Csutkai Csaba

fot_Csutkai Csaba

fot. Csutkai Csaba

 

Kohut Árpád

Mam dwadzieścia trzy lata, przede mną całe życie… Jestem młody i niepokorny. Szukam nowych możliwości i doświadczeń, sukcesów i wyzwań. Szukam, w czym mogę być najlepszy. Wybrałem zawód fotografa. Uwielbiam chwile wyjątkowe. Kocham wolność, naturę, światło i uśmiechnięte twarze. Kocham to, co robię. Dla mnie fotografia to nie praca, lecz idealne doświadczenie wolności… Kilka lat temu zainteresowałem się fotografią kreacyjną i pracą z modelami. Pracowałem również jako fotoreporter tygodnika miasta Nyíregyházy oraz portalu internetowego www.nyiregyhaza.hu. Rok temu, obok działalności fotoreporterskiej, zająłem się fotografią lotniczą.  Spodobało mi się pokazywać  zwykłe rzeczy z innej perspektywy.

 

fot_Kohut Árpád (3)

fot. Kohut Árpád

fot_Kohut Árpád

fot. Kohut Árpád

 

Lajos Szarka

 W 1995 roku uzyskał tytuł fotografa i filmowca w Centrum Kształcenia Przemysłowego. W latach 1999-2001 pracował jako fotograf w laboratorium Debrecińskiego Studia Fotograficznego Puskas. Zdobył tutaj wiedzę w dziedzinie fotografii pod okiem zawodowych fotografów Laszlo Puskasa oraz Józefa Hapák. Od  2001 do 2015 roku pracował w Telewizji Kölcsey w Nyíregyháza, na stanowisku inż. montażu oraz reżysera transmisji. W latach 2009 – 2010 był fotoreporterem w Urzędzie Wojewódzkim Szabolcs- Szatmár-Bereg. Obecnie pracuje jako fotoreporter w tygodniku  „Nyíregyházi Napló”. Uważa, że to właśnie fotografia tradycyjna nauczyła go podstaw fotografii.

fot_Lajos Szarka

fot. Lajos Szarka

fot_Lajos Szarka (2)

fot. Lajos Szarka

 

Attila Balázs

Urodził się w 1969 roku, w Nyiregyhaza. Fotografię studiował w Debreczynie i Budapeszcie. Uzyskał  także dyplom nauczyciela geografii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Nyíregyháza. W latach 1989-2008 był fotoreporterem, później felietonistą dziennika wojewódzkiego Kelet-Magyarország. Od 1993 roku pracował jako fotoreporter w Węgierskiej Agencji Prasowej, w Nyíregyháza. Od 2008 roku jest fotografem niezależnym. Wraz z żoną i dwoma synami mieszka w Nyiregyháza. Jest wielokrotnym laureatem nagród węgierskich konkursów Press Photo. W 1995 r. otrzymał nagrodę Károly Escher, a w 2015 roku główną nagrodę André Kertész. Fotografia pt. „Powódź Cisy” była reprodukowana w magazynie „Fotoreporter” jako jedna z najlepszych fotografii reportażowych XX w. wśród najlepszych fotografów węgierskich. W 2012 r. otrzymał nagrodę „Prima” województwa Szabolcs-Szatmár-Bereg,  a w roku 2015 nagrodę im. Endre Barzó  „Za życie artystyczne Miasta Nyíregyháza”.

 Temat wystawy:  od września 2015 w Szkole Podstawowej Móricz Zsigmond piętnastu studentów wraz z dwiema nauczycielkami pracują nad integracją dwóch chłopców z zespołem Downa ze społecznością klasową.

fot_Attila Balázs (2)

fot. Attila Balázs

fot_Attila Balázs (3)

fot. Attila Balázs

 

 

 

 

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, HISTORIA, SPOTKANIA AUTORSKIE, WERNISAŻE