„Orszak Trzech Króli. Rzeszów 2013, 2014, 2015″ – nowa wystawa w lokalu Galerii – 7 grudzień 2015 r. – 7 styczeń 2016 r. - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa HISTORIA WYSTAWY - - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Strona główna » HISTORIA » Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, HISTORIA, WYSTAWY » „Orszak Trzech Króli. Rzeszów 2013, 2014, 2015″ – nowa wystawa w lokalu Galerii – 7 grudzień 2015 r. – 7 styczeń 2016 r.

„Orszak Trzech Króli. Rzeszów 2013, 2014, 2015″ – nowa wystawa w lokalu Galerii – 7 grudzień 2015 r. – 7 styczeń 2016 r.

2 grudnia 2015

str 2 i 3

Jasełka, to bardzo stara i piękna tradycja, która powoli zanika. Pomysł Orszaku w Polsce powstał jako rozwinięcie szkolnych jasełek w Szkole „Żagle” w Warszawie. Dla każdego kto chciał w nich brać udział reżyser znalazł jakąś rolę. Aktorów i widzów było  tak dużo, że organizatorzy postanowili wyjść na ulice miasta. Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł ulicami Warszawy w 2009 roku. Dwa lata później tę inicjatywę przejęło 5 kolejnych największych miast w Polsce: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Poznań i Szczecin. Obecnie chęć organizacji orszaku zgłosiło już ok. 176 miast w kraju i na świecie.

Orszak Trzech Króli przywrócił starą polską tradycję jasełek ulicznych, radosnych, wielobarwnych grup rozśpiewanych i uśmiechniętych kolędników głoszących na ulicach Radosną i Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa.

Do św. Rodziny przybywa Herold Cezara Augusta, który przekazuje informację o spisie ludności w całym Państwie i razem udają się do Szopki. Po modlitwie Anioł Pański Trzej Królowie na koniach i wielbłądzie wyruszają ze swoimi orszakami do Szopki. Orszak każdego Króla poprzedzają dwórki młodsze, dwórki starsze, rycerze młodsi i rycerze starsi.  Straż orszaku stanowią ojcowie dzieci w szkaplerzach z mieczami. Idąc uczestnicy śpiewają kolędy a przy kolejnych 5 mansjonach oglądają i wysłuchują scen odgrywanych przez rodziców na poszczególnych scenach.

Święto Trzech Króli kończy trwający od Wigilii cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach europejskich, m.in.: w Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Finlandii oraz trzech landach niemieckich: Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt.

Niezwykle egzotyczna, żywa i radosna parada Trzech Króli, w dniu 6 stycznia, przemierza ulicami Rzeszowa od 2013 roku, kiedy to nasze miasto dołączyło do grona 68 innych miast w Polsce.

Głównym Organizatorem Orszaku jest  Fundacja Akademia Szczęśliwej Rodziny, a współorganizatorem  Urząd Miasta Rzeszowa. Patronat nad imprezą objęli: Jego Ekscelencja Biskup Jan Wątroba Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc Marszałek Województwa Podkarpackiego

Barwny orszak, którego bohaterami są Kacper, Melchior i Baltazar  /symbole trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki/, prowadzi mieszkańców Rzeszowa przez jego centrum. Na trasie przemarszu, w specjalnie wybudowanych mansjonach – odgrywane są sceny tematyczne nawiązujące do wydarzeń Ewangelii.

Żywa inscenizacja Szopki Betlejemskiej wraz ze Świętą Rodziną – usytuowana przy Ratuszu – jest punktem odniesienia corocznej parady. Tutaj zmierzają wszyscy, by wspólnie odśpiewać kolędy. Wielotysięczny chór tworzy wyjątkowy nastrój; pełen radości, a zarazem refleksji i zadumy.  Jest to bowiem jedna z najbardziej pielęgnowanych tradycji w naszym kraju.

Aktorami tworzącymi trzon Orszaku są dzieci i młodzież rzeszowskich szkół, w tym szczególną aktywność wykazują inicjatorzy czyli uczniowie z Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Sióstr Pijarek.

W organizacji orszaku wzięli udział również przedstawiciele: Związku Strzeleckiego Strzelec Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia Ludowego Klubu Jeździeckiego „Zabajka” Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie Centrum Ratownictwa Medycznego

Gimnazjum nr 8 jako organizator XX jubileuszowego Konkursu Szopek, zadbało o artystyczną oprawę Rynku. Mieszkańcy Rzeszowa mogli obejrzeć blisko 500 eksponatów małych arcydzieł wykonanych przez dzieci z całego województwa podkarpackiego.

Orszak Trzech Króli to największe jasełka uliczne, podczas których tysiące obcych sobie ludzi łączy serdeczna więź i poczucie jedności we wspólnym dziele.  Kolorowy Orszak Trzech Króli i radosny, pełen kolędowego śpiewu tłum na ulicach Rzeszowa staje się już stałym elementem obchodów święta Objawienia Pańskiego.

W roku ubiegłym zgromadził on ponad 20 tysięcy uczestników.

fot_Irena Galuszka (9)

fot_Irena Galuszka (10)

fot_Irena Galuszka (8)

fot_Irena Galuszka (4)

fot_Irena Galuszka (1)

fot_Bogdan Szczupaj (5)

fot_Bogdan Szczupaj (4)

fot_Bogdan Szczupaj (3)

fot_Bogdan Szczupaj (2)

fot_Bogdan Szczupaj (1)

Kopia fot_Irena Galuszka (5)

 

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, HISTORIA, WYSTAWY