Nowa wystawa w lokalu Galerii - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa HISTORIA WYSTAWY - - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Nowa wystawa w lokalu Galerii

18 lipca 2014

str 2-3

Janusz Mielczarek, fotografik, literat, dziennikarz, członek Kapituły Fotoklubu RP i ZPAF.

Od początku, czyli od lat 60., jego zainteresowania twórcze podążały dwoma torami: fotograficznym i literackim. Wciąż stara się być wierny fotografii tradycyjnej; dla jej uroku, niespodzianek i magii ciemni fotograficznej.

Posługując się tradycyjnymi materiałami negatywowymi i najprostszą z możliwych – kamerą do fotografii otworkowej, jest w opozycji wobec wyrafinowanej techniki cyfrowej, która zawładnęła rzeszami posiadaczy współczesnych kamer fotograficznych. „Otworek” stwarza możliwości ukazania ruchu, pozwala urzec nastrojem i tajemniczością fotek. Kusi także czymś nietypowym.

Mielczarek, od lat poświęcając się głównie tradycyjnej fotografii czarno-białej, i w niej widząc swoje osiągnięcia, w „otworku” postawił na kolor. To on, gdy padające na negatyw światło nie jest po drodze przefiltrowane przez subtelności techniki optycznej, staje się „mniej techniczny”, bliższy barwom naturalnym i wyciszony.

Pierwsze zdjęcia kamerą otworkową zrobił jesienią 2011 roku w Ustce – „Zapis posezonowy”. Do tego celu przystosował bakelitową puszkę czterdziestoletniego aparatu „Druh”, która mu służy do dzisiaj. To wciąż dobra zabawa, także dlatego, że nigdy do końca nie jest się pewnym ostatecznych efektów.

I jeszcze jedno: tworząc fotografie otworkowe – podobnie jak przy pracy literackiej, która go pasjonuje – musi liczyć wyłącznie na zasoby własnej głowy!

_BSZ1902

_BSZ1903

_BSZ1904

_BSZ1905

_BSZ1907

_BSZ1908

_BSZ1909

Zbigniew Suliga  – rocznik 1952, artysta fotografik.

Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej , Stowarzyszenia Marynistów Polskich,  współzałożyciel Słupskiego Klubu Fotograficznego Fotoaktywni, animator życia fotograficznego na Pomorzu Śodkowym.

Fotografią artystyczną zajmuje się od  35 lat. Wystawy indywidualne  w kraju oraz Szwecji, Danii, Niemczech, Portugalii. Uczestnik  kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. W całym twórczym okresie zajmował się niemal każdą dziedziną fotografii. Współpracował z Teatrem Dramatycznym w Słupsku i Teatrem Rondo.

Autor trzech autorskich albumów: „Powiat Słupski”,„100-lecie  Ratusza w Słupsku”, „Muzeum  w Klukach”.  Wystawy z ostatnich 5 lat: „Portugalskie fascynacje”, „Słupsk – cyfrowo i otworkowo”, „Portret Artura -”, „Camera Obscura”.   Zdjęcia do tej ostatniej wystawy powstały w ostatnich trzech latach i zostały wykonane tzw aparatem otworkowym, na tradycyjnej kliszy fotograficznej i są zapisem fascynacji autora tematyką morską.

Dla mnie, połączenie fotografii otworkowej i tematyki morskiej jest nieustającą inspiracją, sięganiem w głąb najspokojniejszych rejonów duszy a jednocześnie poznawaniem nastrojów morza.

Zbigniew Suliga

_BSZ1893 (6)

_BSZ1893 (7)

_BSZ1893

_BSZ1893 (1)

_BSZ1893 (2)

_BSZ1893 (3)

_BSZ1893 (4)

_BSZ1893 (5)

Jaroslawiec1

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, HISTORIA, WYSTAWY