Donatella Izzo – sztuka włoska w Polsce – wernisaż 19.05.2014 r., godz. 18.00 - HISTORIA SPOTKANIA AUTORSKIE WERNISAŻE - - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Strona główna » HISTORIA, SPOTKANIA AUTORSKIE, WERNISAŻE » Donatella Izzo – sztuka włoska w Polsce – wernisaż 19.05.2014 r., godz. 18.00

Donatella Izzo – sztuka włoska w Polsce – wernisaż 19.05.2014 r., godz. 18.00

14 maja 2014

str 2-3

donatella izzo photo

 

Donatella Izzo urodziła się w Busto Arsizio (Włochy) w 1979 roku. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Brera. Mieszka i pracuje w Mediolanie.

Wystawy indywidualne:  Barcelona, Galeria Akashi (2014);  Madryt, Galeria 8 Przestrzeń (2014);  Mediolan, Galeria Sztuki Współczesnej (2013); Londyn, Klub Beauchamp (2011);  Mediolan, Galeria Obraz (2007);  Lecco, Galeria Sztuki Riva (2007); Prato, Galeria Sztuki Współczesnej (2007).

Udział w wystawach zbiorowych: „Story of Creative” Fundacja Angel Orensanz, Nowy Jork (2013);  „AAF Milan”, Galeria San Carlo (2011); „Rinascita per Paolo”, Muzeum Mediolan (2008); „Tutti siamo stati bambini”, fort św. Antoniego, Bari (2007), „Prize Paolo Parati for Painting” (2007), Vittuone, Mediolan; „Ionization”, Nextam & Parteners, Mediolan (2007); „Obrazone”, Galeria Obraz, Mediolan (2007); „Pause Figurative”, Galeria G,  Rzym  (2007); „Finaliści Nagrody Morlotti’07”, Lecco; „Take Five”,  Galeria Obraz , Mediolan (2006).

 Nagrody:

1998 – Regionalna Nagroda w dziedzinie grawernictwa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Gallarate (Varese); 2000 – Materialize, Nagroda Akademii Brera, Institute Genesio, Mediolan; 2002 – Nagroda za malarstwo „Manfretti Luigina”, Mediolan; 2006 – Krajowa Nagroda Malarstwa i Rzeźby Miasta Novara; 2007 – „Premio Parati” – Vittuone, Mediolan.

Donatella Izzo w 2012 r. była finalistką Nagrody Celeste w dziedzinie fotografii, a w 2013 finalistką Prix Art Gallery.

 

Donatella Izzo to młoda i odnosząca sukcesy włoska artystka, od lat związana z dziedziną malarstwa i fotografii. Wystawiała swoje prace na wielu międzynarodowych wystawach, m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Madrycie, Barcelonie, a także w Mediolanie, Rzymie, Lecce i innych włoskich miastach, zdobywając liczne prestiżowe nagrody.

Podczas wielkiej wystawy w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, artystka zaprezentuje 30 prac dużego i małego formatu, składającesię z dwóch części: „Insonnia” przedstawiająca dzieła wyłącznie czarno-białe oraz „The dreamers” w kolorze.

Donatella Izzo posiada zdolność opisywania rzeczywistości w nowej i nietypowej przestrzeni, przekształcając ją w tajemniczy wymiar duchowości: przedmioty na fotografiach zawładnęły przestrzenią w której zostały umieszczone, tworząc niepokojące obrazy dla obserwatora.

Donatella Izzo ma oryginalną, mocną i przenikliwą wizję, w której kontrastuje delikatność osób z surowością miejsc, w których zostały przedstawione.

W cyklu prac “The dreamers” przedmiotem poszukiwań artystki są stare fabryki i nieczynne, zapomniane obiekty przemysłowe, które artystka przekształca i tworzy w nich nową scenerię, będącą tłem świata zamieszkałego przez różne postaci, od pary zapaśników sumo, do jelenia, który wygląda jak wyjęty z bajki, poprzez delikatne kobiece postaci w strojach orientalnych, owce oraz kury – magiczny i symboliczny krajobraz stworzony przez Donatellę Izzo.

Obiekty w cyklu “Insonnia” charakteryzują się silnym uderzeniem białego koloru na absolutnie czarnym tle. Podkreślone zostało uczucie pustki i odosobnienia postaci, zatrzymanych w nieokreślonym stanie, przypominającym unoszenie się w powietrzu. Na fotografiach widzimy owinięte i związane ciała, które wydają się nam jednak bardzo lekkie  i ruchliwe. W rzeczywistości są one owinięte bandażem, który jest jednym z kluczowych elementów poetyckich artystki, wybranym jako symbol troski i uzdrowienia. To właśnie dzięki trosce artystki jaką im okazała, pozwala im odbić się od ziemi, opuścić swój stan materialny i wznieść się na wyżyny duchowe, niemal religijne.

Samouzdrawianie, wyrażane w procesie zawinięcia i okrycia ciał bandażem jest obecne w autoportretach artystki, w których pojawia się również krzyż – symbol głębokiej wiary.

HISTORIA, SPOTKANIA AUTORSKIE, WERNISAŻE