Europejski Stadion Kultury – start: Lublin 02-03.06.2012, meta: Rzeszów 29.06-01.07.2012 - Bez kategorii - - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Strona główna » Bez kategorii » Europejski Stadion Kultury – start: Lublin 02-03.06.2012, meta: Rzeszów 29.06-01.07.2012

Europejski Stadion Kultury – start: Lublin 02-03.06.2012, meta: Rzeszów 29.06-01.07.2012

6 czerwca 2012

 Start – Lublin, meta – Rzeszów.

Dwa miasta w pobliżu granicy z Ukrainą – Lublin i Rzeszów – razem uczestniczą w kulminacji polsko-ukraińskiego projektu kulturalnego w kontekście przygotowań do EURO 2012. Wspólnie zrealizują program nawiązujący zarówno do odbywających się rozgrywek jak i do współpracy kulturalnej Polski i Ukrainy.

Finał Europejskiego Stadionu Kultury zainaugurowany zostanie 2 czerwca specjalną edycją Nocy Kultury „Lublin – Brama Wschodu”, a zakończony w Rzeszowie w dniach 29.06-01.07.

 Ideą Europejskiego Stadionu Kultury – projektu, rozpoczętego w sierpniu ubiegłego roku w Rzeszowie – jest prezentacja Polski i Ukrainy w odniesieniu do ogromnego międzynarodowego przedsięwzięcia sportowego, którego gospodarzami będą w 2012 roku. Poprzez kulturę, stanowiącą niezbędny element wyróżniający Polskę i Ukrainę na tle Europy, wzmocniony zostanie wizerunek obu krajów, pokazując ich innowacyjność, wyjątkowość i otwartość na współpracę.

 Na program ubiegłorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury złożyło się blisko 100 polskich, ukraińskich i polsko-ukraińskich projektów artystycznych z udziałem ponad 500 artystów.

 W ciągu trzech festiwalowych dni odbyły się koncerty, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne, warsztaty, debaty oraz działania w przestrzeni miejskiej, w których uczestniczyła ponad 70-tysięczna publiczność. Koncert inauguracyjny Europejskiego Stadionu Kultury – „Gramy Razem” transmitowały na żywo TVP 1 i NTU (Narodowa Telewizja Ukraińska). W Polsce wydarzenie obejrzało ponad 2,1 mln telewidzów, na Ukrainie natomiast koncert „Gramy Razem” śledziło ponad 6 mln widzów.

 W tym roku do działań realizowanych w ramach Europejskiego Stadionu Kultury poza Rzeszowem zaangażowane zostało również miasto Lublin, od sześciu lat organizujące „Noc Kultury”. Miasto aktywnie wspiera współpracę polsko-ukraińską, a hasło przewodnie tegorocznej edycji projektu „Lublin – Brama Wschodu” podkreśla współdziałanie środowisk w celu  inspirowania obiegu kultury ponad granicami, i wymiany artystycznej.
Współpraca zakrojona na tak szeroką skalę jest elementem działań Centrum Kompetencji Wschodnich, think-tanku powołanego przez Prezydenta Miasta Lublin, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Biuro Projektowe UNDP w Polsce, pracującego na rzecz wzajemnego zaufania i wspierania inicjatyw demokratycznych pomiędzy Wschodem i Zachodem Europy.

 

Założenia:

 Europejski Stadion Kultury zainicjowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowany w 2012 roku przez Narodowe Centrum Kultury, Miasto Rzeszów, Estradę Rzeszowską, Miasto Lublin i Warsztaty Kultury w Lublinie jest odpowiedzią na porozumienie o współpracy między rządami polskim i ukraińskim, w którym strony zadeklarowały wsparcie dla przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych z udziałem przedstawicieli obu państw w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

 

Europejski Stadion Kultury jest organizowany przez:

 Innowacyjny Rzeszów – Rzeszów, stolica województwa podkarpackiego, stanowi największy ośrodek przemysłowy, handlowo-usługowy, akademicki i kulturalny w południowo-wschodniej Polsce. Dogodne położenie miasta na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych oraz bliskość południowej i wschodniej granicy (ok.90 km od granic z Ukrainą i Słowacją) stanowią o jego znaczeniu jako ważnego węzła komunikacyjnego, sprzyjają rozwojowi gospodarki, handlu, turystyki i kultury.

 Lublin Miasto Inspiracji – Lublin to miasto o blisko 700 letniej historii, obfitującej w ważne wydarzenia rodzące się na styku kultury polskiej i wschodnich kresów Rzeczypospolitej. Nie można w pełni zrozumieć naszego miasta bez poznania jego tradycji jagiellońskich, wieloreligijności i przedwojennej diaspory żydowskiej. Obecnie magiczny klimat Lublina tworzy między innymi posiadające własną duszę Stare Miasto i ulokowane w zabytkowych kamienicach liczne stylowe restauracje i puby. To miasto, w którym historia przeplata się ze współczesnością, a bogate dziedzictwo kulturowe wpływa na codzienne życie. Aby się o tym przekonać, trzeba tego doświadczyć.

 Narodowe Centrum Kultury – państwowa instytucja kultury, której najważniejsze cele to podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, promocja polskiego dziedzictwa narodowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego, edukacja kulturalna oraz zwiększanie zainteresowania kulturą i sztuką.

 Estrada Rzeszowska – istniejąca od 1958 roku instytucja kultury, która zajmuje się prowadzeniem działalności artystycznej w Rzeszowie oraz profesjonalną organizacją miejskich wydarzeń kulturalnych, m.in.: koncertów, recitali, festiwali i wystaw. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców organizuje i popularyzuje najciekawsze zjawiska  z różnorodnych dziedzin sztuki.

 Warsztaty Kultury – innowacyjna lubelska instytucja kultury, realizująca międzynarodowe projekty, głównie we współpracy z partnerami z Europy Wschodniej (L² – potęgowanie kultury Lublina i Lwowa, Siła Sztuki, Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego) oraz duże wydarzenia w przestrzeni miejskiej (Noc Kultury, Jarmark Jagielloński, Carnaval Sztuk-Mistrzów). Warsztaty prowadzą działalność galeryjną w obszarze sztuki współczesnej, edukacyjno-animacyjną (m. in. autorskie programy Inkubator Animacji Kultury,  Wolontariusz Kultury) i wydawniczą (miesięcznik wymiany idei „kulturaenter.pl”). Członek sieci Trans Europe Halles.

 Noc Kultury – odbywająca się od 2007 roku manifestacja kultury Lublina, w ramach której wszystkie instytucje kulturalne oferują darmowy wstęp oraz specjalne atrakcje. Najważniejszą sceną wydarzeń artystycznych Nocy jest przestrzeń publiczna całego miasta. Ulice, place, podwórka kamienic, a nawet fontanny co roku są miejscem kilkuset zdarzeń artystycznych. Noc, chociaż zainspirowana podobnymi europejskimi wydarzeniami, zyskała swój niepowtarzalny charakter w zetknięciu z lubelskim kulturalnym genius loci oraz entuzjazmem mieszkańców współtworzących program artystyczny.

www.stadionkultury.eu

www.facebook.com/EuropejskiStadionKultury

 

 

 

Bez kategorii