„CHASYDZI” Robert Podkulski – wernisaż 20.02.2012 r. godz. 18.00 - SPOTKANIA AUTORSKIE WERNISAŻE WYSTAWY - SPOTKANIA AUTORSKIE WYSTAWY - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Strona główna » SPOTKANIA AUTORSKIE, WERNISAŻE, WYSTAWY » „CHASYDZI” Robert Podkulski – wernisaż 20.02.2012 r. godz. 18.00

„CHASYDZI” Robert Podkulski – wernisaż 20.02.2012 r. godz. 18.00

14 lutego 2012
zaproszenie 2 3

Robert Podkulski

Urodził się w 1969 roku w Jaśle, gdzie obecnie mieszka. Fotografia zaczęła towarzyszyć mu już od dzieciństwa. W latach dziewięćdziesiątych lustrzanka stała się jego pierwszym profesjonalnym narzędziem; dzięki której mógł w niebywale szybkim tempie udoskonalać swe zamiłowanie. Zakres swojego doświadczenia uzyskał pracując na różnorodnym sprzęcie fotograficznym. Uważa że fotografia cyfrowa ma znacznie więcej zalet niż wad, jest to najlepszy wybór dla współczesnego fotografa. Zawodowo zajmuje się fotografią reklamową – szczególnie fotografią mody.

W swoim posiadaniu ma studio fotograficzne, gdzie powstają głównie zdjęcia reklamowe. Na co dzień zajmuje się marketingiem. Jest również redaktorem naczelnym magazynu Galeria. Fascynuje go również fotografia reportażu, czego wynikiem jest obecna wystawa.

 Chasydzi

Przedstawione prace prezentują pielgrzymkę Chasydów do Leżajska. To miasto jest dla nich jednym z najważniejszych miejsc na świecie. Wszystko za sprawą  grobu Elimelecha Weisbluma, który był jednym z pierwszych cadyków w historii chasydyzmu. Już od ponad dwustu lat jego rocznica śmierci przywołuje Chasydów z całego świata. Kult tego miejsca sprawił, że właśnie teraz, na początku dwudziestego pierwszego wieku, grób Elimelecha jest niemalże obowiązkowym miejscem pielgrzymki  każdego Chasyda. Żydzi wierzą że tego dnia dusza cadyka pojawia się nad jego grobem. Wówczas to miejsce pokrywa się tysiącami karteczek zwanych kwitełami. Zawierają one prośby o zdrowie, pomyślność, szczęście i radę. Główne obrzędy rozpoczynają się w sobotę po zachodzie słońca i trwają do niedzieli wieczorem.

Dla fotografa to niebywała okazja, by móc uchwycić obiektywem aparatu obrzędy tych niezwykłych ludzi. Tym razem świadomie zrezygnowałem z waloru zdjęć w kolorze.

Ograniczenie do czerni i bieli nadaje nie codziennym wydarzeniom rys ascezy, pozwala skupić się na grze światła, kompozycji i oddać się nastrojowi chwili.

Ekspozycja ta obejmuje 30 wielkoformatowych fotografii które są rezultatem prac wykonanych w roku 2010 i 2011

Celem wystawy jest przywrócenie pamięci o tym, co już na stałe zniknęło z przestrzeni polskich miast, a było wpisane w ich przedwojenną codzienność – jest częścią dziedzictwa kultury i historii Polski. 

fot. Robert Podkulski

fot. Robert Podkulski

 

fot. Robert Podkulski

fot. Robert Podkulski

 

fot. Robert Podkulski

fot. Robert Podkulski

 

fot. Robert Podkulski

fot. Robert Podkulski

SPOTKANIA AUTORSKIE, WERNISAŻE, WYSTAWY ,