Zapomniane Sacrum - WERNISAŻE WYSTAWY - SPOTKANIA AUTORSKIE WYSTAWY - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Strona główna » WERNISAŻE, WYSTAWY » Zapomniane Sacrum

Zapomniane Sacrum

22 września 2011

 

ZAPOMNIANE SACRUM

Pomysł wystawy  „ Zapomniane sacrum” zrodził się z potrzeby ponownego odkrycia  piękna i ukrytej duchowości w dziś zapomnianych  obiektach sakralnych, elementach ich wyposażenia oraz w ich otoczeniu. W sposób „obrazowy”  chcieliśmy przedstawić   i podzielić się  specyficznym klimatem i niesamowitością tych miejsc. Są to takie miejsca , gdzie czas odmierzany jest  tylko przez niszczejące mury, zarośnięte otoczenie oraz zdewastowane dawne wyposażenie .  Miejsca gdzie przeważnie hula wiatr,  a słońce przez rozbite szyby maluje kolejną warstwę złuszczonych malowideł. Ponadto na wystawie  chcieliśmy przedstawić odnalezione po latach przedmioty sakralne i ich dawny urok.

Poprzez pokazanie chcieliśmy ocalić je od zapomnienia oraz  spowodować potrzebę otoczenia ich opieką, a w konsekwencji  ich odrestaurowanie.  W oglądających wystawę pragnęliśmy wzbudzić chwilę zadumy i refleksji nad przemijającym czasem.

Miejsca które przedstawiamy  znajdują się na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego. Są czasami bardzo blisko, łatwo je odnaleźć. Większość  z nich zaznaczona jest na mapach oraz opisana w Internecie.

Trzeba tylko znaleźć trochę czasu i wybrać się na ich poszukiwanie. Naprawdę warto.  I trzeba to zrobić jak najszybciej dopóki jeszcze istnieją. Wiele z nich niedługo zostanie tylko na fotografiach i we wspomnieniach starych ludzi.

Wystawa  nasza miała premierę w 2010 roku na inauguracji  Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku. 

 

Mieczysław Wroński

Urodzony w 1947 r. w Rakszawie. Mieszka w Stalowej Woli. Fotografuje od lat 70-tych. Pasjonują go różne tematy fotograficzne. Główne to: sacrum, chasydzi, konie, architektura przemysłowa, reportaże. Aktywnie uczestniczy w amatorskim ruchu fotograficznym. Bierze czynny udział w pracach Klubu Fotograficznego „Optikos” z Leżajska oraz w pracach Stalowowolskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „ Animus”. Uczestnik wielu ogólnopolskich konkursów fotograficznych oraz wystaw zbiorowych. Wystawy indywidualne: „Pary” (2003), „Cmentarne Anioły” (2004), „Chasydzi” (2005), „Okno Na Świat” (2006), „Spotkani w drodze” (2010). Autor zdjęć do albumu „ Stalowa Wola”(2006).

 Od 2005 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Świętokrzyskiego.

 

fot. Mieczysław Wroński

fot. Mieczysław Wroński

 

Anna Węglarz 

Ukończyła biologię na UMCS w Lublinie. Inspiracją do fotografowania stały się liczne podróże zagraniczne min.  do  Skandynawii , Ziemi Świętej, na Korsykę i Sardynię. Od 2001 r. w  Klubie  Fotograficznym  „ Optikos” . W 2005r.  zostaje Członkiem  Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Roztoczańsko – Podkarpackiego.  Współuczestniczy  w wystawach klubowych. Ulubione tematy: przyroda, portret.

 

fot. Anna Węglarz

fot. Anna Węglarz

 

Wacław Padowski

Od wielu lat interesuję się fotografią, a od lat 80-tych fotografuję miejscową architekturę sakralną, zabytki, piękno przyrody oraz dokumentuję wydarzenia kulturalne Leżajska i okolicy.

W latach 1992-2008 byłem instruktorem Klubu Fotograficznego „Optikos”, działającego przy MCK w Leżajsku. Moje zdjęcia wykorzystywano wielokrotnie w publikacjach książkowych i albumowych dotyczących Ziemi leżajskiej. Wraz z Klubem „Optikos” brałem udział w wielu konkursach fotograficznych, z których najważniejsze to: Poplenerowa Wystawa Fotograficzna „Komańcza 87”; Konkurs Fotografii Foto-Odlot w Rzeszowie; Przegląd Fotografii „Złota Muszla” w Koszalinie; Międzynarodowy Konkurs „Martwa Natura” w Częstochowie.
W roku 2009 zostałem laureatem Grand Prix XII Międzynarodowego Niekonwencjonalnego Konkursu Fotograficznego „Foto Odlot”, otrzymując Złoty Medal  FIAP. Wraz z członkami  klubu brałem udział w wystawach – „Chasydzi”, „Spotkania z przyrodą”, „Sacrum”, „Foto-akcenty”, „W obliczu trzech kultur”, „Życie zakonne”, „Spojrzenia”, „400 lat obecności oo. Bernardynów w Leżajsku”. Jestem członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki.

 

fot. Wacław Padowski

fot. Wacław Padowski

 

Ryszard Węglarz

Ukończył Studium Fotografii i Filmu w Bydgoszczy. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego. Od 30 lat instruktor w Klubie Fotograficznym OPTIKOS działającym przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Uczestnik i organizator wielu konkursów oraz wystaw fotograficznych w Polsce i na Ukrainie. Publikuje swoje prace w prasie lokalnej oraz w wydawnictwach książkowych, albumach i folderach promujących region.

 

fot. Ryszard Węglarz

fot. Ryszard Węglarz

 

 

WERNISAŻE, WYSTAWY ,