Wystawa aktualna: „Drzeworyty i fotografie o Tajwanie” do 4 maja 2011 - WYSTAWY - - Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Strona główna » WYSTAWY » Wystawa aktualna: „Drzeworyty i fotografie o Tajwanie” do 4 maja 2011

Wystawa aktualna: „Drzeworyty i fotografie o Tajwanie” do 4 maja 2011

13 kwietnia 2011

Niezwykły Tajwan

Tajwan, Republika Chińska (RCh), to kraj odznaczający się różnorodnością etniczno-kulturalną jak i pięknem natury. Wyspa o powierzchni ok. 36 tys. km kw. – odpowiadającej wielkości Holandii, Szwajcarii czy stanu Maryland w USA – położona jest na Zachodnim Pacyfiku pomiędzy Japonią i Filipinami.
Zamieszkuje ją 23 miliony ludzi – przy czym populacja wyspy jest wyższa od populacji 3 narodów na świecie. Społeczeństwo wyspy to niezwykła mieszanka pochodzenia chińskiego, malajsko-polinezyjskiego, japońskiego i zachodniego, którą połączyła pasja dla wolności i braterstwa.
Na nizinach występuje klimat tropikalny i subtropikalny, tymczasem w centralnej części wyspy panuje klimat umiarkowany. Takie warunki klimatyczne oraz żyzna gleba i obfite deszcze przyczyniły się do występowania wielce różnorodnej fauny i flory, czyniąc z wyspy raj na ziemi.
Multikulturalny i kosmopolityczny duch ma swoje korzenie w burzliwej historii ostatnich wieków. Przed XVII wiekiem wyspa była zamieszkiwana przez malajsko-polinezyjską ludność posługującą się językami austronezyjskimi, używanymi do dnia dzisiejszego przez niektóre tubylcze plemiona. Gdy wraz z XVII wiekiem, na wyspie pojawili się emigranci i zarządcy kolonialni z Azji i Europy – Holendrzy, Hiszpanie, Japończycy, Chińczycy, a w ostatnich czasach mieszkańcy Południowo-wschodniej Azji – tajwańskie społeczeństwo przeszło metamorfozę, a to wpłynęło na wzajemne oddziaływanie pomiędzy grupami społecznymi i światem zachodnim.
Łączenie się i wzajemne oddziaływanie nurtów w tajwańskim społeczeństwie przyczyniło się w ostatnich kilkunastu wiekach do stworzenia otwartej, pluralistycznej społeczności zdolnej do asymilacji elementów cywilizacji z całego świata w sposób specyficzny i harmonijny. Czynniki te wpłynęły na rozwój ich bogatego życia kulturalnego, wzrost ducha przedsiębiorczości, który uplasował Tajwan pośród głównych gospodarek na świecie, oraz wypromowanie uniwersalnych wartości takich jak wolność, demokracja, prawa człowieka, czy rządy prawa.
W 2008 roku RCh była 26 gospodarką na świecie, osiemnastym partnerem handlowym i posiadała czwarte rezerwy na świecie, przy czym PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynosił ponad 17 000 USD. Tajwan uplasował się także na czołowych miejscach w produkcji i usługach high-tech takich jak układy scalone, czy panele LCD. Tajwańscy biznesmeni to także czołowi inwestorzy za granicą.
Od kilkunastu lat Tajwan otrzymuje najwyższe noty pośród krajów azjatyckich w raportach przygotowywanych przez Freedom House. Na arenie międzynarodowej rząd jak i pozarządowe organizacje dokładają wszelkich starań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego wyspy, a także na rzecz promocji pokoju i dobrobytu.
Krótko mówiąc dzisiejszy Tajwan plasuje się wśród najbardziej dynamicznych i patrzących w przyszłość społeczności.
Zapraszamy.

Cykle fotografii prezentowane na wystawie:

Chen Chih-hsiung
W rytmie natury i ludzkości
Lazurowe jeziora, kobaltowo błękitne morza, zbocza gór porośnięte lasami, niziny w kolorze jadeitowej zieleni – to niektóre z wyjątkowych miejsc na Tajwanie. Pasja obserwacji natury, zmienności przestrzeni i warunków, oraz wzajemnego oddziaływania pomiędzy naturą i ludźmi, zaowocowała albumem fotografii prezentujących liryczne portrety Tajwanu, rytmu sezonowego krajobrazu i wpływu ludzi na otaczającą ich naturę.
Mimo, że Chen nie posiada profesjonalnego szkolenia fotograficznego, jego pasja prowadziła go do doskonalenia i poszukiwania najlepszych technik fotograficznych. W szczególności doceniono jego portrety prezentujące różne barwy światła, pokazujące w mistrzowski sposób kontrast pomiędzy światłem a cieniem, strukturą a konturami.

Huang Ting-sheng
Połączenie spraw przyziemnych z niebiańskimi
Dzięki swojej etnicznej różnorodności, Tajwan stał się wzorem miejsca, gdzie ludność o różnej orientacji religijnej obcuje w głębokim kontakcie z duchami i bożkami poprzez rytuały i pielgrzymki, a także wizyty w świątyniach, oraz przeróżne zwyczaje i tradycje.
W ostatnich dwudziestu latach, Huang Ting-sheng utrwalił na fotografii ponad 500 różnych uroczystości i zwyczajów religijnych. Jego pasja zatrzymania w kadrze dla potomnych religijnych uroczystości jest niezwykła, jako, że do tej pory zwyczaje i uroczystości religijne zostały tylko opisane.
Fotografowanie religijnych uroczystości łączy się z przedstawieniem wrażliwych tematów, czy pracy wśród tłumu. Cierpliwość i poświęcenie zaowocowały stworzeniem poruszającego archiwum pokazującego ludzkość łączącą sprawy przyziemne z niebiańskimi.

Chi Po-lin
Tajwan z lotu ptaka
Natura oferuje nam niezliczone i różnorodne widoki, człowiek patrząc na nie z poziomu ziemi ma ograniczone możliwości postrzegania otaczającego go krajobrazu, co jest prawdą w większości przypadków.
Nie dotyczy to Chi Po-lin. Jego wizja Tajwanu w porównaniu ze zwykłymi mieszkańcami wyspy jest szersza.
W ostatnim dziesięcioleciu, Chi spędził ponad 1000 godzin latając helikopterem i robiąc ponad 200 tys. zdjęć z lotu ptaka uwieczniając na fotografiach zmienność krajobrazu. Kilka zdjęć prezentowanych na wystawie pozwala mam doświadczyć tego, że Tajwan to duża, urozmaicona geograficznie, tajemnicza i wyjątkowa wyspa.

Liu Chen-hsiang
Niebiańska uczta sztuki
Różnorodna kulturalnie tajwańska społeczność to fascynujący melanż dramatu i różnych gatunków tańca wywodzących się z tak różnorodnych źródeł jak dostojne majestatyczne pałace czy świątynie z sąsiedztwa, których kształt i styl obejmuje zarówno te wyrafinowane formy oraz powszednie, przyziemne.
Liu Chen-hsiang fotografujący tajwańskie tańce i tradycyjne sceny dramatu skoncentrował swoje działania na przystosowaniu form technik fotografowania w celu przedstawienia różnorodności stylów tańca i ruchów aktorów, oraz światła i aranżacji sceny. W jego pracach możemy podziwiać uchwyconą w kadrze ulotność sił emocjonalnych, z jakimi od wieków artyści ożywiają serca i umysły widowni.

Na wystawie prezentowany jest również cykl drzeworytów o Tajwanie.

WYSTAWY